Farebná typológia

Správne farby Vám pomôžu vyzerať mladšie, zdravšie, krajšie. Naopak, tie pre vás nevhodné, vás urobia unavenou, staršou a poukážu na nedostatky v tvári.

Existuje viacero metód farebnej typológie, niektoré udávajú 4 typy podľa ročných období, iné tieto delia ešte na podskupiny… Niekedy sa dokonca stane, že niekto nepatrí nikam vyhranene alebo sa mu hodí mu viac podtypov… Preto je farebná typológia pre väčšinu ľudí príliš komplikovaná a nejednoznačná, ale takí sme aj my ľudia. Nejde nás len tak zaškatuľkovať, pretože vždy sa nájdu aj výnimky… 

Ja osobne som tiež hľadala, kam vlastne patrím, pretože nie som vyhranene 1 podskupina. Preto sa snažím aj pre iných podať typológiu jednoducho, logicky a bez zbytočných komplikácií. Podľa mojich skúseností, sú medzi nami ľudia, ktorí vidia a cítia farby, ktoré im pristanú prirodzene a potom je tu množstvo takých, ktorí jednoducho nevedia s farbami narábať. Pre tých je ideálna osobná konzultácia, kde sami uvidia a pochopia, že farby majú neuveriteľnú moc ovplyvňovať vzhľad aj celkové vyžarovanie.

Ak viete že ste jar, ale netušíte či teplá, svetlá či žiarivá, určite si vyberiete z našich jarných šatiek takú, ktorá vám pristane…Stačí si ich priložiť k tvári a sami to uvidíte. Postupne budú pribúdať viaceré varianty tak, aby si všetky podskupiny mohli vybrať.  

Predstavím naozaj stručne a zjedodušene najskôr 4 základné skupiny a v rámci nich ďalšie podskupiny. 

JAR (podtypy: žiarivá - svetlá - teplá)

pleť: jasná, svetlá, teplý podtón

oči:  jasná modrá, tyrkysová, zelená, oriešková, svetlá hnedá

vlasy:  svetlá blond, stredne hnedá, jahodová blond, zlaté a červené podtóny

LETO (podtypy: tlmené - svetlé - studené)

pleť: studený podtón, nízky kontrast medzi vlasmi a pleťou, nádych do ružova

vlasy: svetlá blond po stredne hnedú, studené, popolavé odtiene

oči: modré, modro šedé, studená zelená, šedo hnedá, šedá

JESEŇ (podtypy: tlmená, tmavá, teplá)

pleť: teplý, zlatistý podtón, bohaté celkové sfarbenie, malý kontrast medzi očami, pleťou a vlasmi

vlasy: stredne hnedé až čierne, alebo stredne až tmavo červené, zlaté a červené podtóny, hrdzavé

oči: orieškové, stredne až tmavo hnedé, olivové alebo teplé zelené

ZIMA (podtypy: žiarivá - tmavá- studená)

pleť: studené alebo olivové podtóny, vysoký kontrast medzi pleťou, vlasmi a očami, alebo celkové tmavé sfarbenie.

vlasy: popolavé tmavé hnedé až hnedo čierne až čierne, studené podtóny

oči: stredne hnedé až čierno hnedé, šedo modré, žiarivé modré, studené zelené

 

PODTYPY

Svetlý

Môžete byť svetlá jar alebo svetlé leto. Farba vlasov je svetlá (blond, svetlá hnedá) pleť je svetlá, oči svetlé modré, zelené alebo šedé, svetlé mihalnice, nevýrazné alebo svetlé obočie, jemná porcelánová pleť, ktorá sa na slnku ľahko spáli. Celkový vzhľad je jemný a svetlý. Celková farebnosť je svetlá, ale môže byť teplá aj studená a jemná aj kontrastná. Najlepšie vám pristanú jemné, svetlé až stredne tmavé a tlmené odtiene z vašej palety ( broskyňová-jar) (tlmená levanduľová-leto)

Tmavý

Buď ste tmavá jeseň alebo tmavá zima. Tmavé vlasy, oči tmavé hnedé, tmavé zelené alebo orieškové, tmavé mihalnice a obočie, pleť od porcelánovej až po čiernu- a všetky odtiene medzitým. Ste výrazná a tmavá, môže mať studený aj teplý podtón, môže byž jemná aj kontrastná. Vyzeráte výborne v tmavých, výrazných odtieňoch z vašej palety ( tmavá terakota- jeseň, čierna-zima), vyhýbajte sa príliš svetlým farbám na celej ploche.

Teplý

Teplá jeseň alebo jar. Celkový vzhľad je hrejivý, do zlatista, pleť má teplý podtón. Vlasy do červena, ryšava, od plavých po gaštanové, oči zelené, modré alebo hnedé, obočie teplý odtieň- do červena alebo hnedé, pleť porcelánová, môže mať pehy, alebo tmavšia a zlatistá. Pristnú vám stredne tmavé farby, ktoré majú teplý podtón, do žlta. Ani príliš kontrastné ani príliš tlmené. 

Studený

Studené leto alebo zima. Vlasy so šedivým nádychom, od tmavo hnedých cez plavé, šedé až biele. Oči šedé, modré, zelené alebo jasné hnedé. Obočie aj mihalnice od svetle plavej po tmavo hnedú. Pleť s ružovým podtónom, prípadne mierne namodralý nádych pri tmavej pleti. Celkový vzhľad je studený a do ružova. Pleť studený podtón, celková farebnosť medzi strednou a tmavou, môže byť aj kontrastná aj jemná. 

Žiarivý (kontrastný)

Žiarivá zima alebo jar. Máte tmavé vlasy, žiarivé oči sú vašou najvýraznejšou črtou, môžu byť modré, zelené, topásové. Ak máte tmavú pleť, veľký kontrast medzi belmom a dúhovkou. Tmavé obočie aj mihalnice. Pleť ľubovoľný odtieň. Vzhľad je svieži a kontratný, pleť môže byť aj teplá aj studená. Farby kontrastné- kombinácia svetlých aj tmavých, vždy dobre vyzerá vysoký kontrast aj žiarivé farby.

Jemný (tlmený)

Tlmené leto alebo jeseň. Tmavé plavé(myšacie) vlasy, alebo svetlé hnedé vlasy, oči tlmené, jemné farby modré, hnedé, orieškové alebo zelené, zdá sa že menia farbu. Obočie aj mihalnice od svetlých po tmavé, malý kontrast medzi farbou vlasov, očí a pleti, bez ohľadu na to, či sú tmavé alebo svetlé. Móžete mať viaceré rysy predchádzajúcich typov, neviete sa zaradiť, celková farebnosť nie je ani tmavá ani svetlá, pristanú vám skôr stredné tóny, teplý aj studený podtón, ale jednoznačne vždy vypadáte jemne. Vaša farebnosť je zmiešaná, ideálne sú kombinácie tón v tóne, minimálny kontrast, stredne tmavé odtiene sú ideálne, aj jednofarebné oblečenie je dobré. 

Tá najlepšia farba na svete je tá, ktorá vám pristane.